Kamu bankalarına ait sigorta şirketleri Varlık Fonu’na geçiyor!

Ekonomi

Varlık Fonu’ndan sigorta şirketleriyle alakalı İzah geldi. halk bankalarına ait var olan sigorta şirketlerinin fon içerisinde toplanacağı anlatilan izahta şu ifadelere yer verildi;

“T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca, tertemiz ekonomi Programı çerçevesinde, ülkemiz ekonomisinin tasarruf bazının ve bankacılık dışı finansal sektörün geliştirilmesi emeliyle sigortacılık ve ferdi emeklilik sektöründe reformlar planlanmıştır. Bu reformlar kapsamında, Sigortacılık ve Özel Emeklilik düzen etme ve Denetleme müessesesi ile Türk Reasürans AŞ kurulmuştur.

* ülkemiz Varlık Fonu (“TVF”) olarak bu reformların uygulanması emeliyle halk bankalarının kontrolünde bulunan sigorta şirketlerinin TVF çatısı altında birleştirilmesi projesini yürütmekteyiz.

* Gayrisafi yurtiçi hasıla büyüklüğünde yeryüzünde 19. sırada bulunan Türkiye, prim üretiminde ise 39. memleket konumundadır. yeryüzünde 2018 seneninde kişi başına düşen senelik vasati sigorta prim imalatı 682 dolar seviyesindeyken, gelişmiş pazarlarda bu kıymet 3.737 dolar, Türkiye’de ise 127 dolar düzeyindedir. kişi başına düşen senelik direk prim imalatı oranında ise Türkiye, 2018 senesi itibarıyla evvel seksensekiz memleket içinde 65’inci sıradadır. toplaminda prim üretiminde Türkiye’de hayat grubunun hissesi yıllar itibarıyla vasati yüzde 13 seviyesindedir; bu nispet hayat genelinde ise yüzde 54’tür. Bu veriler ışığında Türkiye’nin sigorta piyasasinin yapılanması ile alakalı adımlar atması gerekliliği dahada net anlaşılmaktadır.

* halk bankalarının kontrolünde bulunan sigorta ve ferdi emeklilik şirketlerinin faaliyetlerini tek bir çatı altında sürdürmesinin, ölçek ekonomisinin oluşturulmasına ve bankacılık dışı finansal sektör büyüklüğünün hayat ortalamasına ulaşmasına katkı sağlaması beklenmektedir. Bu amaçla, ölçeğin büyütülerek sigorta ve ferdi emeklilik piyasasinin küresel rekabetin tek parçası haline getirilmesi, operasyonel verimliliğin artmasıyla maliyetlerde düşüş sağlanması ve başta bankalar olmak üzere bütün dağıtım kanallarının dahada tesirli kullanılması ve dahada geniş tek mahsul yelpazesi sunulması hedeflenmektedir.

* TVF olarak, ülkemiz sigorta piyasasinin bağımsız ve canli tek yapıya kavuşturulacağına, doğru yapısal adımlar atıldığında küresel rekabet gücünün artacağına inanıyoruz. Bu projeyi, yollar haritamızda anlatilan Türkiye’nin stratejik yatırımlarına kapital sağlama ve finansal piyasalarda iyileşme ve derinleşmeyi destekleme misyonlarımız doğrultusunda değerlendiriyor ve çok önemsiyoruz.

* Proje kapsamında ülkemiz Kalkınma ve Yatırım Bankası AŞ, KPMG Bağımsız denetim ve hür Muhasebeci Mali Müşavirlik AŞ ve Esin Avukatlık Ortaklığı kamuya danışmanlık hizmeti vermektedir. 2020 yılının evvel çeyreğinde tamamlanmasını planladığımız proje ile alakalı gelişmeleri halkoyu ile paylaşmaya ayni ritimde devam edeceğiz.”

Dolar hayat ekonomi emeklilik Maliye Bakanlığı sigorta ülkemiz
nihayet güncelleme: 22:10 13.12.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir