İran’dan benzin zammı protestolarıyla ilgili 4 ülkeye tehdit: Sizi yok ederiz

Dünya

İran‘da yakit fiyatlarına yüzde 300 zam yapılmasının derhal peşinden başlayan protesto gösterileri ayni ritimde devam ediyor. Sürücüler yollarda kontakt kapatarak hükümetin kararını protesto ederken, göstericiler de Bir hayli yerde halk binalarını ateşe verdi. Protesto gösterileriyle alakalı tertemiz tek İzah yapan İran Devrim Muhafızları genel Komutanı General Hüseyin Selami; ABD, İngiltere, Fransa ve Suudi Arabistan’ı suçladı. Selami, bu dört ülkeye seslenerek, “Kırmızı çizgilerimizi aşarsanız sizi yok ederiz” tehdidinde bulundu.

RUHANİ KARŞITI DÖVİZLER TAŞINDI

İran’da rejim yanlıları, geçen haftaki yakit zammı protestolarına reaksiyon emeliyle başşehir Tahran’da gösteri düzenledi. ABD, İsrail ve Suudi Arabistan aleyhine sloganların atıldığı gösteride, benzine 15 Kasım’da yapılan yüzde 300’lük zammı protesto edenler “fitneciler” olarak suçlandı. Gösteride, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hükümetine karşı dövizler de taşındı.

“İNTİKAMSIZ BIRAKMAYACAĞIZ”

Devrim Muhafızları genel Komutanı Selami, burada yaptığı konuşmada, yakit zammına gösterilen reaksiyonları “savaş” ve “senaryo” şeklinde nitelendirdi. Selami, “Büyük tek beynelmilel savaştayız. Sokaklarımızda başlayan savaşın senaryosu beynelmilel boyuta sahipti. Bu harp tamamlandı. Düşmanın hiçbir adımını cevapsız ve intikamsız bırakmayacağız.” ifadelerini kullandı.

İran Devrim Muhafızları genel Komutanı General Hüseyin Selami

“KIRMIZI ÇİZGİLERİMİZİ AŞARSANIZ SİZİ YOK EDERİZ”

İsrail’e “ABD’yi beklemeyin çünkü onlar siz yok edildikten ardindan imdadınıza yetişir” diye seslenen Selami, olayların arkasında olduğunu argüman ettiği ülkeleri şu sözlerle amaç aldı:

“ABD, İngiltere, İsrail ve Suudi Arabistan’a sesleniyorum: Bizi meydanda denediniz ve kuvvetli tek tokat yediniz ama cevap veremediniz. hayat bu tokatların bazılarını gördü bazılarını görmedi. Bekleyin. al çizgilerimizi aşarsanız sizi yok ederiz.”

NE OLMUŞTU?

İran’daki protestolar yakit fiyatlarına beklemediginiz şekilde yüzde 300 zam yapılması ve dahada pahali olmayan ücrete yakit satışına kota konması üstüne başladı. başşehir Tahran dışında Kirmanşah, İsfahan, Tebriz, Şiraz, Kerec, Yezd, Buşehr ve Sari şehirlerinde protesto gösterileri düzenlendi, Bir hayli yerde halk binaları ateşe verildi.

Sürücüler yollarda kontakt kapatarak hükümeti protesto ederken, hayat pahalılığına reaksiyon gösteren üniversite öğrencileri de gösterilere destek verdi. Tahran’ın önde gelen ticaret merkezlerinden Tahran hatri sayilir büyüklükte Çarşısı’nda Bir takım esnaflar da kepenklerini açmadı.

100’DEN çok KİŞİ yasamini KAYBETTİ

Protestoculara göz yaşartıcı gazla müdahale edilirken, beynelmilel bağışlama Örgütü, şu anne civarindan 100’den çok kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ yaptırımlarının da tesiriyle ahenk gösteren ücret açıdan güç günler geçiren İran halkı, 15 Kasım’da benzine üç kat zam yapıldığının açıklanmasının derhal peşinden ülkenin Bir hayli şehrinde protestolara başlamıştı.

Gösterilerde, Bir hayli Şehirde halk binaları, bankalar, yakit istasyonları ve marketler tahrip edilmişti. beynelmilel bağışlama Örgütü, olaylar esnasında asgari 115 göstericinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Kaynak: AA

Haber Videosu: İran’dan yakit zammı protestolarıyla alakalı dört ülkeye tehdit: Sizi yok ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir