Arnavutluk’ta 6.4 ve 5.4 büyüklüğünde peş peşe deprem

Dünya

Arnavutluk’un başkenti Tiran’ın 30 kilometre kuzeybatısında sabaha karşı alana gelen şiddetli zerzele hasebiyle ölü ve yaralı sayısı saatten saatte artıyor. Arnavutluk müdafaa Bakanlığı şu saate kadar, Thuman ve Durs şehirlerinde olmak üzere 4’ü kadın 6 kişinin hayatını kaybettiği, 320’den çok kişinin yaralandığını açıkladı. 6. dört şiddetindeki zerzele Durs, Tiran, Thuman benzeri şehirlerde binaların çökmesi ve hasar görmesine neden oldu. Durs ve Thuman şehirlerinde ani çok binanın Tamamiyle çöktüğü belirtildi. yıkıntı altından var olan vatandaşların olup olmadığı Daha bilinmiyor. Hasar gören binaların sayısı bilinmiyor.

20 Türk kurtarıldı

Depremin merkezi var olan liman şehri Durs’ta “Palma” adli 7 katlı otel de çöktü. Yedi konuk ve otel çalisanlarinin hafif yaralandığı açıklandı. Çöken otelde var olan 20 Türk kurtarıldı. yıkıntı kaldırma çalışmaları ayni ritimde devam ederken, depremin alan geldiği erken 03.54’ten bu yana panik seklinde evlerini terk eden yurttaslar yol ve caddelerde beklemeye ayni ritimde devam ediyor. 5.4 şiddetinde alana gelen 2. tek depremin derhal peşinden yurttaslar hanelerine dönmekten korkuyor.

Eğitime ara verildi

Deprem hasebiyle Tiran ve Durs’ta eğitime ara verildi. Tiran Rinas Hava meydanı da terminalin hasar görmesi hasebiyle ulaşıma kapatıldı. Thuman’da kent hastanesindeki yaralıları ziyaret eden Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta, vaziyeti dram dolu olarak nitelendirdi. Başbakan Edi Rama da Durs şehrinde Bakanlar Kurlu üyeleriyle birlikte incelemelerde bulundu.

Arnavutluk’taki zerzele Sanki balkanları salladı. Şiddetli deprem, Kosova, şimal Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Yunanistan’da hissedildi.

Son olarak Eylül ayında Arnavutluk’un başkenti Tiran’ın 30 kilometre batısında bulunan iki ayrı noktada 5.8 ve 5.1 şiddetinde zerzele alana gelmişti.

Ercan Kasap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir