Yeşilçam’ın usta oyuncusu Süleyman Turan hayatını kaybetti

Magazin

Yeşilçam’dan tek yıldız dahada kaydı. Bir hayli filmde oyun alan ehil oyuncu Süleyman Turan geçirdiği kalp krizi neticesi 83 yaşında hayatını kaybetti.

ehil oyuncunun vefat haberini cumhuriyet milletçe partisi Daha önceki İstanbul Milletvekili, medya mensubu barış Yarkadaş yasamsal medya hesabından şöyle duyurdu:

Yılmaz Güney‘in yakın dostu, sinema sanatçısı Süleyman Turan, sabah saatlerinde hayatını yitirdi. Turan, ATV’de hazırlayıp sunduğu kayıp Aranıyor programında, gözaltında kaybedilen Ali – Ayhan Efeoğlu kardeşlerin öyküsüne de yer vermiş, bu sebeple programı kaldırılmıştı.

ehil oyuncu, 1999 seneninde yayınlanan ve başrollerini Mehmet Ali Alabora, Ayten Gökçer ve Meltem Cumbul’la paylaştığı Yılan Hikayesi dizisinde Başkomiser Kemal karakteriyle gönüllerde taht kurmuştu.

SÜLEYMAN TURAN KİMDİR?

82 yaşında hayatını kaybeden ehil oyuncunun ssıl isimi Süleyman Başturan var olan sinema ve tiyatro oyuncusu Süleyman Turan 19 Kasım 1936’da İstanbul – Kadıköy’de doğdu. İlk okul, ortada mektep ve Liseyi Kadıköy’de okudu. Haydarpaşa Lisesi mezunu var olan Turan, sanata karşı dahada minik yaşlardan beri hatri sayilir büyüklükte alaka duyardı. bu yüzden halkevlerine sürdürür oralarda çalışmalar yapan hocalarla tanışır ve onlardan resim yapmayı öğrenirdi. çok öğrenimine İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisinde süre gelen sanatçı üçüncü sınıftayken eğitimini yarım bırakarak okuldan ayrıldı. Kore Savaşının sürdüğü tek dönemde askere yedek subay olarak gider ve o sıralar Japonya’da bulunan Türk birliğinde gönüllü olarak yer alır. Japonya’da askerler arasında düzen eden tek kabiliyet yarışmasına İngilizce tek piyes yazarak katılır ve birincilik kazanır. Bu olay onun oyun alani/sahne sanatlarına attığı evvel adımdır. tekrar askerliği esnasında Tokyo’da gittiği tek gece kulübünde Japonya – Brezilya müsterek yapımı tek filmin çekimine şahit olur ve bu filmde figüran olarak oyun alır. Askerliğini bitirince uzunca tek vakit ırak doğuda ve Amerika’da kalır. İstanbul’a dönüşünde zanaat hayatına tiyatro ile başlar. Oynadığı evvel sinema filmi ise Osman Seden’in yönettiği1963 yapımı ”Sayın Bayan” isimli filmdir. Başlıca rolleri Türkan Şoray, Tamer Yiğit, Öztürk Serengil ve Hulusi Kentmen paylaşmaktadır.

Süleyman Turan, tek asama dergi ressamı olarak çalıştı. Filmlerden arta var olan zamanınıkarikatür ve resim yaparak değerlendirdi. Eserlerini o vaktin bilinen mizah dergilerinden biri var olan Akbaba’da yayımladı. Akşam gazetesine de çizgi roman hazırlamaya başladı. tek istikametten da kitap kapakları ve film afişleri yapıyordu. ardindan erken gazetesinde on beş seneden dahada uzunca tek vakit resimli roman çizdi. Hafta sonlarını da Veli Efendi’de At Yarışlarına bilet satarak değerlendirdi. Tiyatro ve sinemaya karşı aşırı tek alakası duyan Turan, dahada İngiliz filolojisinde okurken her gece Gürdal onur isimli arkadaşının oynadığı tiyatronun kulisine takılmaktadır. devamlı gidip geldiği bu yer, meşhur tiyatro sanatçısı Saim Alpago’nun kurduğu hususi tiyatrodur. öylesine sık gider ki oyunu Sanki ezberlemiştir. tek vakit Selim Naşit tiyatroya gelmeyince onun oynadığı rolü alır. 1962’de Tiyatroya başlar. “Harput’ta tek Amerikalı” oyununda başrol dahi oynadı.

1963 seneninde Ses dergisinin açtığı yarışmayı kazanarak sinemaya adım attı.O sene aynı yarışmada Ajda Pekkan ve Ediz Hun birinci seçilerek sinemaya başlamışlardır. Bu sırada Kemal filmdeki tek görevli onun soyadını çok uzunca bulur ve Başturan’ı Turan olarak değiştirir. “Sayın Bayan” filminde küçük tek rolde oynayarak Yeşilçam’a evvel adımını atar. Sonraki filmi “Koçum Benim”‘de ise oldukça mühim tek rolü vardır.

Bu filmde Türk sinemasının kralı Ayhan Işık ile karşılıklı oynar. çoklukla ‘esas oğlan’ın sadık arkadaşı rollerinde, sevecen tiplemesiyle başarılı olup zevk kazanmıştır. 1970’de “Dikkat Kan Aranıyor” isimli filmde Ekrem Bora ile oynamış,  us hastanesinden kaçan çılgın rolünde fevkalade tek performans göstermiştir. 1971 seneninde Yılmaz cenup ile çevirdiği “Yarın nihayet Gündür” filmindeki rolü ile 9. Antalya Film Şenliğinde en iyi muavin bay oyuncu ödülünü alır. Akabinde 1972 seneninde Antalya Film Festivalinde de “Güllü” ile en iyi muavin bay oyuncu ödüllerini almıştır.

Türk sinemasınnın 70’li senelerde cinsel detayli film furyasından o da etkilendi. Bu dönemde ani çok sene sinemadan uzaklaşarak çizgi-roman ve senaryo yazarlığı yaptı. Bu sırada TRT’den gelen tek önerisi değerlendirir ve sesli çekilen evvel sıra filmlerden biri var olan “Sarıpınar 1914¨ de oynar.

Süleyman Turan üç film senaryosu yazmıştır.Bunlar Dönme Dolap (Sinema Filmi)1983, baş Belası (Sinema Filmi)1982, Sevgili Dayım (Sinema Filmi)1977 filmleridir. , çeşitli sinema filmleri ve dizilerde oyun alan sanatçı en nihayet Şener Şen ve Kenan İmirzalıoğlu ile birlikte külhanbeyi filmini çevirdi.

Yeşilçam'ın ehil oyuncusu Süleyman Turan hayatını kaybetti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir