Okuyucularına tuz ruhu önerdiği gerekçesiyle davalık olan Subaşı için takipsizlik kararı verildi

Güncel

Şeyma Subaşı‘nın tertemiz çıkan kitabında ten temizliği amaciyla kullanılan ‘Hyaluronik asit’ adina ‘ hidrolik asit’ yazıldı. Okurların, “Kitapta ten ve zerafet amaciyla tuz ruhu öneriliyor” diyerek Seyma Subaşı ile alakalı yaptığı şikayet, savcılık tarafından takipsizlikle sonuçlandı. Savcılık, ‘kovuşturmaya yer yok’ kararında hatanın yayınevinin basım hatası neticesi olduğunu, Subaşı’nın hatali işleme kastının bulunmadığını belirtti.

SUÇ ilaninda BULUNULMUŞTU

Şeyma Subaşı’nın tertemiz çıkan kitabı “Sadece Şeyma”yı okuyan Bir takım okurlar, “Kitapta ten ve zerafet amaciyla tuz ruhu öneriliyor” iddiasıyla hatali ilaninda bulundu. Şeyma Subaşı’nın hususi hayatını anlattığı “Sadece Şeyma” haziran ayında çıkmıştı. Subaşı’nın, Acun Ilıcalı ile boşanmasından ardindan çıkardığı kitabın “Cilt ve Beslenmeye değin İpuçlarım” başlıklı bölümünde ‘ hidrolik asit’ ve nemlendiriciyi unutma” tavsiyesi yer almıştı.

ASİTLER KARIŞTI

Kitapta zerafet amaciyla tuz ruhu önerildiğini argüman eden okurlardan Tunç Deniz Yüksel ve Şura Hacıömeroğlu, Şeyma Subaşı ile alakalı İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na kitapta hidrolik asit yer alması hasebiyle hatali ilaninda bulunmuştu. Savcıya ifade veren Subaşı, kitapta basımevi ten bakımı amaciyla kullanılan ‘Hylaluronik asit’ adina ‘Hidrolik asit’ yazıldığını belirterek hatali işleme kastının olmadığını, hatanın ayrım edilmesi üstüne yayınevinde dağıtılmayan kitaplarda hatanın düzeltildiğini belirtmişti.

“BASIMDA YAZIM YANLIŞI OLDU”

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, basım esnasında alana gelen imla yanlışı nedeni ile kitapta sehven hidrolik asit yazıldığını esasen surat silme maddesi var olan hyaluronik asit yazılması gerektiğini belirterek Subaşı’nın hatali kastı ile devinim etmediği belirtti. Atılı suçun unsurları itibarıyla oluşmadığının anlaşıldığını belirten savcılık, ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı verdi. Hyaluronik asit ten bakımı amaciyla kullanılırken, hidroklorik asit ise milletçe arasında “tuz ruhu” denilen ev temizliğinde kullanılan zehirli tek asit.

Okuyucularına tuz ruhu önerdiği gerekçesiyle davalık var olan Subaşı amaciyla takipsizlik kararı verildi
Kaynak: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir