Ali Babacan’dan “kayyum” açıklaması: Seçilmişleri sadece bağımsız yargı görevden alabilir

Güncel

AK Parti’den istifa eden ve tertemiz parti hazırlıklarını sürdüren Daha önceki Başbakan Yardımcısı ve Daha önceki Ekonomi Bakanı Ali Babacan, HDP’li üç büyükşehir belediyesine kayyum atanmasıyla alakalı olarak mühim açıklamalarda bulundu.

“HALKIN İRADESİ DEMOKRASİLERDEKİ EN ÖNEMLİ GÜÇTÜR”

Babacan, karar gazetesinden Ahmet Taşgetiren ve Yıldıray Oğur’a yaptığı açıklamada, “Seçilmiş tek insanı görevden alabilecek tek gücün Yalnızca ve Yalnızca hukuktan güç alan bağımsız yargıda olması lazım. Zira halkın istemi demokrasilerdeki en mühim güçtür” dedi.

“SEÇİLMİŞLERİ Yalnızca BAĞIMSIZ karar GÖREVDEN ALABİLİR”

Seçmenin iradesine saygınlık etmek gerektiğini  ters halde demokrasiye hatri sayilir büyüklükte zarar verileceğini belirten Babacan, “Halkın istemini dengeleyebilecek güç ama bağımsız yargı olabilir. Yoksa vicdanlarda derin yaralar açılır. tek de burada elbet emin ve bağımsız tek yargı gerekiyor. Demokrasi mühim ama haklar da çok önemli. Demokrasilerde hukuku göz ardı ederseniz, demokrasi tek vakit ardindan otokrasiye dönüşebilir” dedi.

“KÜRT meselesi BİZİM EN ÖNEMLİ ÇALIŞMA ALANLARIMIZDAN BİRİ”

Ali Babacan, devletin bütün vatandaşlarına aynı yakınlıkta olmasının esas tek ilke ve her kimliğin bu ülkenin asli tek unsuru olduğunu belirterek, “Aksi halde aidiyet hissi oluşturamazsınız. hükümet bütün kimliklere saygınlık etmek zorundadır. Her tek vatandaşımız, Zati doğal hakkı var olan özgürlüklerini doyasıya yaşamalı. Haklar ve özgürlükler devletin vereceği alacağı tek mevzu olmamalı. Hakları ve özgürlükleri oylatamazsınız. Bu konularda ağırbaşlı meseleler var. Türkiye’nin tek dogruluk ve özgürlük meselesi var, bunu evvela onay etmek gerekiyor. aynı zamanda Türkiye’de bölgeler arası gelişmişlik farkı var. cemiyet kesimleri arasında sosyoekonomik farklar büyük. yasamsal hafızada derin yaralar var. Duygusal kopuşlar var. Sertlik politikalarıyla bunların çözülmesi mümkün değil. yürekli olmak lazım” dedi.

Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan

Türkiye’de hatri sayilir büyüklükte tek pkk terör meselesi olduğunu ve çözüm amaciyla güvenlik tedbirlerinin sağlanması gerektiğinin altını çizen Babacan, “Burada ödün Katiyen mevzubahis olamaz. Karşınızda silahlı tek teşkilat varsa, devletin de güvenlik enstrümanları vardır. ama Yalnızca güvenlik tedbirleriyle pkk terör probleminin çözülemeyeceğini bilmemiz lazım. hemide bizim yakın geçmişimiz ayni vakitte da hayat örnekleri bize bunu söylüyor. Biz yıllarca şunu yaptık. ‘Türkiye’de hemide özgürlükleri ilerletiyoruz, ayni vakitte da Türkiye’nin güvenlik konumunu güçlendiriyoruz ve bunu eşzamanlı yapıyoruz. Özgürlüklerle güvenlik arasında tek balans kurmak zorunda değiliz’ dedik. Ve bununla yıllarca iftihar ettik. Her iki alanda ani ilerledik Türkiye’de. Sorunların dahada çok demokrasiyle çözüleceğine inandık ve bunu da gerçekleştirdik. Yapmamız koşul olan o ruhu tekrar yakalamak. bu konuyla alakali da tekrar düşünülmüş stratejilere gereksinim var. Burada iyi tek Strateji çalışmasına gereksinim var. Kürt meselesi şu anda bizim en mühim çalışma alanlarımızdan biri” diye konuştu.

“SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN O mevzuların VARLIĞINI onay ETMEK LAZIM”

Babacan, “Burada neyin mesele olduğunu düşünüyorsunuz, problemli alan ne?” sualine ise, “Öncelikle Türkiye’de hatri sayilir büyüklükte tek pkk terör meselesi olduğunu, tek özgürlük meselesi olduğunu, tek haklar meselesi olduğunu, tek demokrasi meselesi olduğunu, tek ekonomi meselesi olduğunu onay etmemiz lazım. problemleri çözmek amaciyla evvel o sorunların varlığını onay etmek lazım. problemleri inkar ettiğinizde çözüme nereden başlayabilirsiniz ki? Bizim Kürt vatandaşlarımızın da, Alevi vatandaşlarımızın da, başka değişik grupların da problemleri var. Bunlardan kaçamayız. içten tek çabayla bu sorunların üstüne gitmemiz gerekiyor” Cevabını verdi.

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanlığı, HDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Selçuk Mızraklı, Mardin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan’ın görevden uzaklaştırılmasına ve yerlerine kayyum atanmasına karar vermişti.

İçişleri Bakanlığının yayımladığı izahta “Yürütülen adli/idari soruşturma/kovuşturmaların selameti amaciyla Anayasanın 127 nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47 nci maddesi uyarınca belli tek süre tek önlem olarak görevlerinden uzaklaştırılmış ve aynı Yasanın 45 ve 46’ncı maddeleri uyarınca; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Büyükşehir Belediyesine Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Büyükşehir Belediyesine Van Valisi Mehmet Emin Bilmez belediye reis vekili olarak görevlendirilmiştir” ifadelerine yer verilmişti.

Yapılan açıklamada, Mızraklı, Türk ve Ertan’ın “terör örgütüyle iltisak-irtibatı olduğu”, “terör örgütlerine destek verdikleri istikametinde tespit ve kanıtlar bulunduğu” gerekçesi sunulmuştu. Bakanlığın açıklamasına göre, görevden alınan belediye eş başkanlarından Adnan Selçuk Mızraklı ile alakalı tek kovuşturma ve 8 soruşturma, Ahmet Türk ile alakalı iki kovuşturma ve dört soruşturma, Bedia Özgökçe Ertan ile alakalı da tek kovuşturma ve 6 tahkikat dosyası bulunuyor.

Ali Babacan'dan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir