KREDİ KARTI AİDATINI GERİ ALMA

Advertorial

Kredi kartı kullanan kişilerin genellikle kredi kartlarını alırken, çok fazla şikayet etmiş ettikleri konulardan bir taneside bankaların genellikle kredi kartı aidatını geri alma işlemlerini yapıp yapmadığıyla alakalı soruların olmasıdır. Geri ödeme durumunun birçok müşteri isteği ile birlikte bankaların istemiş olduğu ve tüketicilerin mahkemeler aracılığı ile tahsil etmeye kadar gittiği bilinmektedir. Kredi kartı aidatını geri alma durumu için tüm bu durumların önüne geçebilmek adına BDDK yani Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu aracılığı ile alınacak olan tüm masrafların ilgili bir yönetmelikle tam olarak durumu netleştirmiştir. Bankalar kredi kartlarının aidatlarını uygulamalarda çoğu değişiklik yapma işlemlerini zorunlu hale getirmiştir. Alınan kredi kartının aidatını geri ödeme işlemlerinde yönetmelik gereğince çoğu madde bulunmaktadır. Kartların aidatlarını yasal olarak bankaların kredi kartlarının aidatlarını ve üyelik bedellerini iade etmeleri ortadan yönetmelikle birlikte kalkmıştır.

KREDİ KARTI AİDATLARI YÖNETMELİĞİYLE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

Kredi kartı kullanıcılarının en fazla sormuş olduğu sorulardan bir tanesi de kredi kartı aidatları yönetmeliğiyle yapılan değişiklikleri takip etmek ve aynı zamanda iade işleminin yapılıp yapılmadığıdır. Yapılan yönetmeliğe göre kredi kartlarının çıkarım sağlayan kuruma aidatsız olarak müşterilerine sunma durumları vardır. Aynı zamanda çıkarılacak aidatsız kredi kartlarının taksitli bir şekilde yapılması ve puan vermesi durumu da söz konusudur. Kampanyalar ise kredi kartı çıkarımı sağlayanların isteğine bağlı olarak bırakılmıştır. Kredi kartı aidatları yönetmeliğiyleyapılan değişiklikler, aidat olmadan limit belirlenmesi ve başvuruların ilgili olarak yönetmeliklere ve kart çıkaran kurumlara yıllık olarak üyelik ücretleri olmayan kredi kart limitlerinin belirlenmesi ile birlikte yıllık ücret olan kartların değerlendirilmesi aynı şekilde uygulanması gereklidir. Aidat olmayan kartlar ise aidatlı olarak limitleri aynı olma zorunluluğu da vardır.

AİDAT ÖDEDİĞİNİZ KREDİ KARTINIZI AİDATSIZ KART İLE DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ

Aidat ödendiğinde kredi kartları olan ve bu kartları iptal ettirmeden limitleri değiştirmeden aidatsız olarak kart çevirim işlemi yapılabilmektedir. Yönetmeliğe bakıldığında finansal olarak aidat ödediğiniz kredi kartınızı aidatsız kart iledeğiştirebilirsiniz bu mümkündür. Kart çıkarımı yapan kuruluşlar tarafından yerine getirilen bir işlemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir