İntibak zammı nedir?

Ekonomi

Emekli vatandaşların resmi tek İzah beklediği intibak zammı nedir? 2000 senesi ve sonrasında çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli var olan kişileri ilgilendiren İntibak Yasası hakkındaki nihayet vaziyeti ve gelebilecek var olan zammı araştıranlar amaciyla hazırladığımız havadis ile en güncel verileri sunuyoruz. özellikle de nihayet vakitte yapılan aramalarda intibak yasası çıkarsa SSK (4A) ve Bağ-Kur (4B) emeklilerinin maaşları ne olacağı araştırılıyor. Peki, İntibak Yasası ne durumda? İntibak zammı olacak mı? İşte bu ve bunun benzeri Bir hayli mevzunun Cevabını bulabileceğiniz haberimizin detayları…

İNTİBAK ZAMMI NEDİR?

Öncelikle intibak kelimesinin ne demek olduğunu açıklayalım. İntibak Arapça kökenli var olan ve ahenk ve iki ölçünün birbirini tutması olarak tanımlanabilir.

İntibak zammı ise, prim kazancı ve prim tediye vakit sayısı aynı olmasına rağmen, değişik çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli maaşı alan kişiler arasında eşitsizliği gittikçe balans sağlamak amaciyla oluşturulmuş tek uygulamadır. Emeklilik maaşlarını direk etkileyen intibak zammı bu yüzden Bir hayli çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli tarafından sabırsızlıkla bekleniyor.

Sigortalıların çalıştıkları dönemlerde kanun hükümlerinin esas alınması hasebiyle çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli maaşları karma sisteme göre hesaplanmıştır. Prim kazancı ve primlerinin tediye vakit sayısı aynı var olan ama bunun için karşın değişik tarihlerde çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli olanların çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli maaşları da eşit olmuyor. İşte bu Vaziyetin eşitlenmesi, düzen etmesi amaciyla güncelleme kat sayısı ve aylık bağlama oranlarında eşitliği sağlayacak yenilemeler İntibak Yasası ile gerçekleşecek.

İNTİBAK ZAMMI NE civarindan OLACAK?

Yapılacak var olan düzen etme her çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli vatandaşın maaşına değişik olarak yansıyacak. Bu vaziyette 2000 senesi döneminden evvel çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli var olan takriben iki milyon SSK’lının maaşları tekrar hesaplanacak ve 50 ile 355 Lira arasında tek zam alacak. Bu zamlar prim ödemeleri ve hizmet sürelerine göre farklık gösterecek. Yapılacak düzen etme ise takriben 5 milyon emekliyi kapsayacak.

Ancak şuan heyecanlı bekleyiş ile alakalı resmi tek İzah bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir