Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘kadın üniversitesi’ çıkışı: Türkiye’de de benzer bir adımı atmalı

Güncel

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Japonya’da 800 üniversiteden 80’i kadın üniversitesi. Yalnızca kızlardan oluşan üniversite. Kreşten alıp ilk, orta, lise, derhal peşinden üniversite olmak suretiyle değişik tek yapıyı Japonya’da oluşturmuş durumdalar. Bunlarla birlikte bu alanda atılan adımın bizler amaciyla önem istek ettiğini şu anda YÖK Başkanına hatırlatıyorum, çalışmanı da bunun için göre yap. Türkiye de eş tek adımı atmalı” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Japonya ziyareti sonrasında beynelmilel öğrencilerin mezuniyet töreninde konuştu.

Erdoğan şunları söyledi:

“YÖK BAŞKANINA HATIRLATIYORUM, ÇALIŞMANI DA bunun için GÖRE YAP”

“Japonya’da 800 üniversiteden 80’i kadın üniversitesi. Yalnızca kızlardan oluşan üniversite. Kreşten alıp ilk, orta, lise, derhal peşinden üniversite olmak suretiyle değişik tek yapıyı Japonya’da oluşturmuş durumdalar. Bunlarla birlikte bu alanda atılan adımın bizler amaciyla önem istek ettiğini şu anda YÖK Başkanına hatırlatıyorum, çalışmanı da bunun için göre yap. ülkemiz de eş tek adımı atmalı.”

“TÜRKİYE’NİN ÜLKENİZDEKİ MİSYON ŞEFLERİ OLARAK GÖRÜYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “(Türkiye’deki beynelmilel öğrenciler) Biz, sizleri ülkenize döndüğünüz vakit Türkiye’nin ülkenizdeki misyon şefleri olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye Maarif Vakfımız aracılığıyla vatan dışında hizmete geçirdiğimiz iki üniversite, 269 mektep ve 35 de vatan bulunuyor.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle ayni ritimde devam etti:

“Pek çok sivil cemiyet kuruluşumuzun da vatan içinde ve dışında eş atılımları olduğunu biliyoruz. Şimdi altyapıyı dahada da güçlendirme ve kaliteyi yükseltme zamanıdır. Vicdanın, ahlakın, merhametin, adaletin hakim olduğu tek küresel düzeni inşa edene civarindan hep birlikte durmadan, dinlenmeden çalışmalıyız. bu erken ‘Dünya 5’ten büyüktür’ gerçeğini cesaretle dillendirebilen tek ülkemiz varsa, katettiğimiz mesafenin verdiği özgüven sayesindedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir