Passolig kart sayısında lider Galatasaray

Spor

Passolig genel Müdürü Ceyhun KazancıPassolig kart sayısında ve seyirci ortalamasında her geçen sezon artış olduğunu söyledi.

Passolig’in evvel aşamada 10 senelik tek sistem olduğuna dikkati çeken Kazancı, Anadolu ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, “Toplamda 18 takımımız Süper Lig maçlarının yanı sıra ülkemiz Kupası ve Avrupa maçları oynadı. bütün karşılaşmaları 5 milyondan çok kişi statlardan izledi. Lig maçlarını 4,2 milyon kişi izledi. Her geçen sene üstüne koyarak ayni ritimde devam ediyoruz.” dedi.

Kart sayısının yarısını Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonsporlu taraftarlarca alındığını laf eden Kazancı, “Kart sayısı dört milyon 650 bini arkada bıraktı. Passolig sistemi 5. yılını doldurdu. genel toplamdaki hedefimiz 5 milyon civarındaydı. Şimdiden dört milyon 650 bin benzeri mühim tek adede geldik. dört büyükler derhal hemen bu sayının yarısını oluşturuyor. Kart sayısında Galatasaray 950 binle lider, 2. Fenerbahçe 885 binlerde, Beşiktaş 750 bin ve Trabzonspor 263 binde. Her geçen vakit büyüyen futbol ailesi var.” diye konuştu.

“Heyecan her geçen vakit artıyor”

Seyirci ortalamasında da Galatasaray’ın önde olduğunu laf eden Kazancı, “Dört büyüklerde ligin seyirci ortalamasında da Galatasaray şampiyon oldu. Galatasaray 36 bini yakaladı. Fenerbahçe 35 binle 2. oldu. Sportif manada işlerin iyi gitmediği dönemde 35 bin Fenerbahçe’nin gücünü gösteriyor. Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi maçları esnasında lig karşılaşmalarını pazartesi ve cuma oynaması seyirci ortalamasını etkiledi. Beşiktaş 28 binle standardını savunduğunu görüyoruz. Trabzonspor ise 24 bin 500’ler bandına geldi. Bu vasati 20 bindi. dört büyükler geçen sezonu iyi geçirdi.” ifadelerini kullandı.

Süper Lig’in 2018-2019 sezonlarinda Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın kart satışlarına değinen Kazancı, şunları kaydetti:

“Galatasaray 185 binle en çok kart satan takım oldu. Bu tek senelik asama değil, ligin 1. haftasından 34. haftasına civarindan 9,5-10 aylık müsabakalar döneminde Galatasaray şampiyonluğu elde etti. Fenerbahçe 160 bin seviyesine geldi. Beşiktaş, artış ile alakalı 100 bin bandına gelerek üçüncü oldu. tek takımın Şampiyonlar Ligi’nde oynaması çok ayrım ediyor. Turistlerin Avrupa maçlarına geldiğini görüyoruz. istikbal sezon da Şampiyonlar Ligi’nde oynayacağından Galatasaray’ın kart satışı mananında birinci olacağını olasılık etmek çok da güç değil.”

Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’un kendisinin aralarında yaptığı mücadelelerde da iyi rakamlar yakaladıklarını belirten Kazancı, “40 binin üzerinde vasati yakaladık. dört büyükler arasındaki mücadelelerde kapasitesine göre statların Tamamiyle dolduğunu görüyoruz. Galatasaray ile Beşiktaş arasında oynanan mücadelede evvel kez 50 bin bandını geçtik. Derbi maçları belli tek ortalamayla oynanmaya başladı.” diye konuştu.

Geçen sezona göre seyirci genel ortalamasında yüzde 9’luk artış yaşandığını laf eden Kazancı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sistem evvel başladığında seyirci ortalaması 6 bin 500’e civarindan düşmüştü. seyirci ortalaması 14 bin bandına tırmandı. özellikle şampiyon takım belli olunca nispeten düşüş yaşadık. İlk yarısında 14 bin 500 seyirci ortalaması varken sezonun sonuna doğru 14 binlere düştü. geçen sezonlardaki 12 bin 800 seyirci ortalaması 14 bine geldi. Heyecan her geçen vakit artıyor. Taraftar, Anadolu kulüplerine de sahip çıkıyor. Şehir takımları müthiş seyirci toplamaya başladı.”

Kazancı, Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un Süper Lig’den düşmesine karşın kart sayısını en çok artıran (yüzde 72) takım olduğunu ve Anadolu kulüplerinin 7 bin 800 seyirci ortalamasını 9 binlere civarindan tırmandığını dile getirdi. 

“Türk futbolu artık arkasına bakmayacak”

Sistemin uygulanmaya başladığı evvel günden bugüne kart sayısında ve seyirci ortalamasında devamlı tek yükselişin olduğuna dikkati çeken Kazancı, şunları söyledi:

“Sistemin Tamamiyle olabilitesi çok olduğu 2014-2015 sezonlarinda seyirci sayısında düşüş vardı. tek adaptasyon zamani yaşandı. Passolig döneminden evvel seyirci ortalaması 10 bin 500 civarındaydı. Sistemle vasati evvel başta düştü, 6 bin 500’e civarindan düştü. Ama her geçen sene üstüne koyarak gelen tek Passolig var. geçen sezon evvel kez 12 bin 800’le Passolig öncesindeki ortalamayı geçtik. Bu iş bunun benzeri ayni ritimde devam edecek. Türk futbolu artık arkasına bakmayacak.”

Maç bugünü gelirlerinde de mühim artış yaşandığını laf eden Kazancı, “Yüzde 21 istikbal artışı laf konusu. Yalnızca kombinelerden, mücadele bugünü satılan biletlerden bahsediyorum. 350 milyon Lira bandını yakaladık. geçen sezon 270 milyon, tek evvelki sezon 150 milyon civarındaydı. İki sene öncesine göre takımların iki katı istikbal ele geçirdiğini görüyoruz. Kombine satışlarının artışı müthiş oldu.” ifadelerini kullandı.

Spor Toto Süper Lig’de taraftarların takımlarına sahip çıktığını kaydeden Kazancı, “Sportif muvaffakiyet her halükarda tek sonraki sene muvaffakiyet gelmese de taraftarlar takımlarına sahip çıkıyor. Bu standardın alana çıkması önemli.” değerlendirmesinde bulundu.

Passolig uygulamasıyla Türk futboluna alakayı de yakından gözlemleme fırsatı bulduklarını kaydeden Kazancı, “Hangi ülkeden alakanın geldiğini görebiliyoruz. Japon turistler geliyor. Yalnızca Japonlar gelmiyor. Ligimizin başka ülkelerde de yayınlanması, kalitenin artması, yıldızların transferi hemide seyirci sayısını ayni vakitte da ecnebi gezgin sayısını etkiledi. Gelen kadın ve bebek sayısını da etkiledi. Aileler çok gelmeye başladı. Kadın taraftarların gelişi yüzde 10 bandına geldi. Statlarımızda artık hakikat tek festival havasını görmeye başladık.” şeklinde konuştu.

Sistemin insan hayatını kolaylaştırma ile alakalı dahada çok şey uygulamak gerektiğini laf eden Kazancı, şunları söyledi:

“Telefondan giriş sistemini yaptık. mücadelelere giden her 100 taraftarın 30’u telefonla giriş yapıyor. Türk taraftarların telefonla stada girişi dünyanın da gıptayla baktığı konu. Sıkıntılarımızdan biri arma kısıtlaması. Bunda da yanlış algı var. tek Galatasaray taraftar logolu kart sahibi Fenerbahçe’nin kendisinin sahasındaki her maça gider, keyif içinde mücadelesi seyreder. Yalnızca Galatasaray ile oynayacağı derbi maçını Fenerbahçe tribünlerinde güvenlik hasebiyle seyredemez. Passolig mobil uygulamamız 3,5 milyonu geçti. Taraftarlar birbirlerine kazanç göndermeye başladı. Teknolojik manada dünyaya misal olusturacak projeler yasama geçiriyoruz. Eleştiriler derhal hemen bitti. Futbol serisinin büyümesi hepimize yarar sağlayacak.”

Ekolig raporu

Yakın vakitte açıklama etmesi beklenen Futbol Ekonomisi Raporu-Ekolig ile alakalı bilgi veren Kazancı, “Geçen sene Süper Lig’in değeri 3,2 milyar liraydı. istikbal sezon seyirci artışıyla 3,5 milyar liranın üstüne çıkacağını söyleyebiliriz. Rapor ekim veyahut kasım ayında gelir.” diye konuştu.

Gelecek sezonki beklentilerle alakalı görüşlerini aktaran Kazancı, “Yoğun tek sezon olacağını ve 14 bin var olan rakamı 15 binin üstüne çıkaracağımız düşüncesindeyim. Statlarımızın ortalaması 28 bin. Biz seyirci ortalamasını 14 binlere getirdik. Artık statları Tamamiyle doldurmaya çalışacağız. mücadelelere gelmeme oranını dahada aşağılara çekmemiz lazım. Yüzde 23-24 civarında parasını ödediği halde mücadelelere gelmeyen taraftarlar var. Skordan bağımsız o seyircileri statlara çekmemiz lazım. amaç 20 bin ortalama. Adım adım gitmek sıhhatli olur.” diyerek sözlerini tamamladı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir