Faruk Yalçın’ın mirası davası… Süreyya Yalçın mirasçılık vasfını kazandı

Güncel

Yargıtay kalıttan feragat sözleşmesinin  imzaladığı tarihte, Süreyya Yalçın’ın cenin olduğunu, sağ doğarak mirasçılık sıfatını kazandığını belirtti. Mahkeme, Yargıtay kararı doğrultusunda karar verirse merhum iş adamının 20 paya bölünecek mirasından Süreyya Yalçın 8 pay almış olacak.

NİKAHTAN BİR GÜN ardindan MİRASTAN FERAGAT SÖZLEŞMESİ İMZALADI

Dünyanın en zenginleri listesine dört milyar dolarlık servetiyle giren  Faruk Yalçın, 16 Ekim 1984’te Ülkü Yalçın ile 2. evliliğini yaptı. Sosyetenin meşhur ismi Süreyya Yalçın’a 7 aylık hamile var olan Ülkü Yalçın, milyar dolarlık servetten vazgeçtiğini belirten İzdivaç etme sözleşmesini 17 Ekim 1984’te noter huzurunda imzaladı. Süreyya Yalçın İzdivaç etme sözleşmesinin imzasini tarihinden 62 vakit sonra, 18 Aralık 1984’te dünyaya geldi.

GERİDE dört MİLYAR dolar degerinde SERVET BIRAKTI

Faruk Yalçın 2008 hayatını kaybetti. İlk eşinden 4, 2. eşinden de tek çocuğu var olan 84 yaşında olan Faruk Yalçın, servetinin eşit şekilde dağıtılmasını vasiyet etti.  Faruk Yalçın’ın yasal olarak 20 pay olarak için mirasının, 5 hissenini 2. eş Ülkü Yalçın, üçer payının da 5 çocuğu alacaktı.

ÜVEY anne adayi MİRAS DIŞI KALSIN

Ancak Yalçın’ın evvel eşinden var olan Hatice Öcal ve Ayşe Yalçın Messiqua, ile erkek çocukları Osman ve Ahmet İsmail Yalçın, üvey analari Ülkü Yalçın’ın babalarıyla izdivaç ettikten ardindan ‘mirastan feragat’ sözleşmesi imzaladığı gerekçesiyle kalıt dışı bırakılması amaciyla dava açtı.

BASKI ALTINDA İMZALADIĞIM SÖZLEŞME GEÇERSİZDİR

İlk eşten var olan kardeşlerin mirasçılık belgesinin iptalini istemesi üstüne Ülkü Yalçın da kalıttan feragat sözleşmesinin iptali davası açtı.  Ülkü Yalçın evlendiğinde kızı Süreyya Yalçın’a 7 aylık hamile olduğunu kızının İzdivaç etme dışı doğmasından korktuğu amaciyla sözleşmeyi imza atmak zorunda kaldığını belirtti. Sözleşmeyi Faruk Yalçın’ın imha ettiğini belirten Ülkü Yalçın, toy tek kadının bunun benzeri tek sözleşme imzalamasının hukuken mümkün olmadığını, kalıttan feragatin toptan olmasının da kişilik haklarına tecavüz olduğunu, ahlaka, anayasaya ve insan haklarına ters olduğunu ileri sürdü.

Faruk Yalçın’ın evvel eşinden var olan çocukları ise Ülkü Yalçın’ın kalıt sözleşmesinin resmi senet niteliğinde olduğunu usule ahenk gösteren olarak düzenlendiğini ve rastgele tek baskının da bulunmadığını belirterek davanın reddini istedi. Beykoz asliye haklar Mahkemesi Ülkü Yalçın’ın açtığı kalıttan feragat sözleşmesinin iptali davasını reddetti.

BİLİRKİŞİ HER ÇOCUĞA BİR pay dahada VERİLSİN

Ülkü Yalçın’ın kalıt dışı bırakılması davasında ise bilirkişi Ülkü Yalçın’ın kalıt payının Faruk Yalçın’ın 5 çocuğuna birer pay olarak paylaştırması ile alakalı rapor yazdı.

SOSYETİK GÜZEL: ANNEMİN PAYI BANA DÜŞER

Süreyya Yalçın da annesinin kalıttan karşılıksız olarak feragat ettiğini kanun gereği annesinin kalıt payının altsoyu olduğundan kendisine geçeceğini belirterek davaya asli müdahil oldu. Mahkeme Ülkü Yalçın’ın kalıttan feragat ettiği tarihte altsoyu Süreyya Yalçın’ın yasamda olmadığını, sözleşmedeki istem beyanın yasamda var olan başka mirasçılar istikametinde gerçekleştiğini belirterek, kardeşler lehine karar verdi. Ülkü Yalçın’ın kalıt dışı bırakan mahkeme, Süreyya Yalçın’ın da annesine düşen kalıt hissesi istegini reddetti.

YARGITAY, SÜREYYA YALÇIN HAKLI

Ülkü Yalçın ve Süreyya Yalçın 20 milyar TL’yi aşan kalıttan paylarini alamadı ve kararı temyiz etti. Ankara´daki Yargıtay aşamasında Süreyya Yalçın´ın vekilliğini  Ankara haklar Bürolarının Kurucusu meşhur avukat  Övünç Özkan üstlendi.

SAĞ DOĞARAK MİRASÇI OLDU

Yargıtay kalıttan feragat sözleşmesini imzaladığı tarihte, Süreyya Yalçın’ın cenin olduğunu, sağ doğarak mirasçılık sıfatını kazandığını belirtti. Yargıtay kararında “Ülkü Yalçın’ın kalıttan feragatinin karşılıksız olarak yaptığını, Süreyya Yalçın’ın sözleşmeden iki ayin ardindan sağ doğmakla, karşılıksız yapılan feragatten, feragat edenin altsoyu olarak yararlanacağı değerlendirmek suretiyle mahkemenin karar verilmesi gerekir” dedi.

MAHKEME YANILMIŞ

Mahkemenin yanılgılı davrandığını belirten Yargıtay, “Ülkü Yalçın’ın kalıttan feragat ettiği tarihte altsoyu Süreyya Yalçın yasamda olmadığı belirterek, sözleşmedeki istem beyanını yasamda var olan başka mirasçılar istikametinde gerçekleştirdiği kanaatiyle davanın kabulüne karar verilmiş olmasını doğru değildir” diyerek hükmün bozulmasına karar verdi.

ASLAN PAYI

Yargıtay dört milyar dolarlık kalıtın paylaşımını ilgilendiren dosyayı tekrar mahalli mahkemeye gönderdi. Yargıtay’ın bozma kararına mahkeme uyduğu halde sosyetik iyi Süreyya Yalçın’a, babası Faruk Yalçın’ın mirasının aslan hissesi düşecek. kalıttan feragat eden annesinin 5 payıyla birlikte 8 pay düşmesi beklenen Süreyya Yalçın meşhur iş adamının mirasının yarıya yakını almış olacak.

HAKLILIĞINI KANITLADIK

Avukat Övünç Özkan, “Hukukta ince Detaylar çok önemli. Süreyya Yalçın her ne civarindan mahkemeyi kaybetmiş olsa da, davasında bizce sonuna civarindan haklı olduğunu düşündüğümüzden Yargıtay aşamasında davasını almayı onay ettik. Süreyya Yalçın´ın  annesi Ülkü Hanım ile babası Faruk bey evlendikleri tarihte `Mirastan feragat sözleşmesi´ yapmış olsalar da ortak çocukları Süreyya Hanımın kalıttan dogruluk alması gerektiğini Yargıtay yargılaması aşamasında ayrıntılı anlattık ve kanıtladık. karar yargı camiamıza hayırlı olsun. aynı zamanda bu karar, başka hukukçu arkadaşlarımızın takip ettiği eş davalarda  da emsal olacak mahiyettedir” dedi.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir