NATO’da kadınların ağırlığı artıyor

Dünya

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Brüksel’de görevli var olan tek grup kadın gazeteciyle tek araya toplanan NATO genel Sekreteri Jens Stoltenberg, askeriyenin Daha erkeklerin egemenliğinde olduğunu ama NATO’nun doğru yolda ilerlediğini söyledi. NATO’nun güvenlik konularına ait kuvvetli tek “cinsiyet yaklaşımı” bulunduğunu belirten Stoltenberg, çatışmanın özellikle kadınlara dahada hatri sayilir büyüklükte zarar verdiğini, bu yüzden ittifakın güvenlik konularında bu hususa önem atfettiğini belirtti.

Stoltenberg, “Operasyonlarımız ve misyonlarımızda kadınlara eğitim veriyoruz. Bunu Kosova, Afganistan ve Irak’ta yapıyoruz. Eğitimler, kadınlara ordularda görev yapma imkanı tanımanın yanı sıra onların toplumdaki konumlarını güçlendirmeye katkı sağlıyor” diye konuştu.

“Kendimi feminist olarak tanımlıyorum çünkü kadın ve erkeklere eşit hakların sağlanması gerektiğine inanıyorum” diyen Stoltenberg, NATO’nun hemide kadınlara dahada çok istihdam imkanı tanıyarak ayni vakitte da çatışmalarda kadınların vaziyetini öncelikli bulundurarak ilerleme kaydettiğini vurguladı.

Rose Gottemoeller ile evvel kez tek kadının genel Sekreter Yardımcısı pozisyonuna getirildiği NATO’da aynı zamanda kadın komutanların sayısı da artıyor.

Halihazırda Tümgeneral Alenca Ermenc’le evvel kadın genelkurmay başkanı atayan NATO ülkesi olarak Slovenya ön plana çıkarken, NATO müdafaa Koleji Komutanı Korgeneral Chris Whitecross ve NATO Saraybosna Karargahı Komutanı Tuğgeneral Marti Bissel de dikkat çeken kadın komutanlar arasında yer alıyor.

İttifak azaları arasında Almanya, Fransa, Arnavutluk, İtalya, Hollanda ve İspanya’da 6 kadın müdafaa bakanı pozisyonunu üstlenirken, NATO devamlı temsilcileri arasında da 9 kadın büyükelçi ön plana çıkıyor.

Müttefik ülkelerde kadınların üst düzey yönetici ve karar alıcı pozisyonlara getirilmesini teşvik eden NATO, cinsiyet eşitliği prensibini kuruluş içi istihdam kararlarına da yansıtma çalışmaları yürütüyor.

NATO’da üst düzey yönetici pozisyonlarının yüzde 25’inde kadınlar bulunurken, beynelmilel yazmanlık çalisanlarinin yüzde 40’ı da kadınlardan oluşuyor.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir