NATO’dan Rusya’ya çağrı: ‘Ukrayna limanlarına engelsiz erişime izin verin’

Dünya

NATO genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrasında medya toplantısı düzenledi. NATO Dışişleri Bakanlarının Ukrayna ve Gürcistan Dışişleri Bakanları ile görüştüğünü söyleyen Stoltenberg, “Rusya’nın Gürcistan’ın ve Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne baz alinarak ihlalleri de dahil Karadeniz Bölgesi’nde güvenlik vaziyetini ele aldık. dört sene önce, Rusya illegal olarak Kırım’ı ilhak etti. Rusya şuan ise nüfuzunu genişletmek ve Azak Denizi’ni denetim etmek amaciyla Kırım’ı kullanmaya çalışıyor” dedi.

Sadece ani çok vakit önce, Ukrayna’ya ait gemilere ve deniz personeline karşı Rusya’nın askeri güç kullandığını söyleyen Stoltenberg, “Ele geçirdiği Ukrayna denizcileri ve gemilerini hür bırakması İçin Rusya’ya çağırıda bulunuyoruz. Rusya seyrüsefer özgürlüğünü destur vermeli. Ukrayna limanlarına engelsiz erişime destur verin” dedi.

NATO müttefiklerinin Gürcistan ve Ukrayna ile var olan eşsiz ortaklığına hatri sayilir büyüklükte kıymet verdiğini söyleyen Stoltenberg, “Farklı şekillerde, her biri müsterek güvenliğimize katkıda bulunuyor ve NATO, her iki ülkeyle var olan bağlarımızı güçlendirmeye ayni ritimde devam etmekte kararlı” dedi.

NATO’nun Rusya’nın saldırgan eylemlerine cevap olarak, nihayet ani çok senedir Karadeniz Bölgesi’nde denizde, havada ve karada varlığını hatri sayilir büyüklükte ölçüde artırdığını belirten Stoltenberg, “Üç NATO üyesi var olan Bulgaristan, Romanya ve ülkemiz kıyı devletleridir. Dolayısıyla, Karadeniz’de çok fazla NATO üyesi var ve bölgedeki varlığımızı değerlendirmeye ayni ritimde devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Stoltenberg, “Bugün gerçekleştirdiğimiz görüşmede, Gürcistan’ı NATO üyeliğine hazırlamak amaciyla birlikte çalışmaya ayni ritimde devam etmeyi taahhüt ettik. Gürcistan kaydettiği ağırbaşlı derecede ilerlemeyi dikkate alıyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir