Merkez’den enflasyon yorumu

Ekonomi
  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
Yandaş medya enflasyonla mücadelede destan yazıldığını dese de ortada Bankası raporunda kasım ayında enflasyondaki gerilemeyi küresel yakit fiyatlarının düşüşüne ve vatandaşın alım gücünün düşmesiyle ilintili dahil talepteki yavaşlamaya bağladı. Başka bir deyişle ortada ‘vatandaşta kazanç yok’ diyor.

Merkez Bankası’nın (TCMB) Bir gün evvel açıklanan ve senelik enflasyonun 3.62 nokta gerileyerek yüzde 21.62 olduğu Kasım ayı verilerinin derhal peşinden açıklama ettiği Aylık ücret Gelişmeleri raporunda şu izahlar yer aldı:

* Bu dönemde senelik enflasyon bütün anne gruplarda düşüş kaydetti.

* besin enflasyonundaki gerilemede kitir meyve ve sebze ücretleri öne çıktı.

* Enerji fiyatları, yakit fiyatlarındaki düşüş ve Türk lirasındaki değerlenmeye güvenerek azaldı.

* belli tek süre vergi indirimlerine bağlı olarak dayanıklı tüketim malları kanalıyla esas esya grubu senelik enflasyonu bariz tek düşüş kaydetti.

3aralikenflasyongraf

* Bu dönemde hizmet enflasyonu sınırlı da olsa geriledi.

* Kasım ayı enflasyon verilerinde vergi indirimleri, Türk lirasındaki kıymet kazancı ve yakit fiyatlarındaki düşüşün etkilerinin yanı sıra iktisadi faaliyetteki zayıflamaya bağlı olarak istek yönlü etkiler de hissedildi.

* Bu görünüm altında çekirdek göstergelerin senelik enflasyonu ve anne eğilimi geriledi.

* Bu dönemde giyim fiyatlarındaki artışın mevsim ortalamalarının mühim ölçüde altında kaldığı gözlendi.

* Bu dönemde esas esya fiyatlarındaki düşüşte vergi indirimleri esas belirleyici olurken, Türk lirasındaki kıymet kazancı, dönemsel indirimler ve dahil talepteki zayıflamanın da tesirleri hissedildi.

* Üretici ücretleri Kasım’da TL’deki değerlenme ve başta yakit olmak üzere beynelmilel emtia fiyatlarındaki düşüşlere bağlı olarak tek miktar gerileme kaydetti, üretici ücretleri kaynaklı maliyet baskıları kuvvetli seyrini korudu.

REUTERS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir