Ispanaklar maliyetten tarlada kaldı

Ekonomi
İzmir’de ıspanak imalatı yapan çiftçiler, kesme, toplama ve vaziyete gönderme işlemlerinin maliyeti karşılamaması hasebiyle ürünlerini tarlada bırakırken, üreticiler yila ıspanak fiyatlarının 10-12 Lira olacağını ileri sürdü.

Foça ilçesindeki Gerenköy Mahallesi’ndeki rençperler ıspanağın toplaması, kesmesi, vaziyete göndermesi derken oluşan masraflardan dolayı zararına satış yapmaktansa, ürünlerini tarlada sararmaya ve çürümeye bıraktı. geçen sene 5 bin dönüm arazilerinde ıspanak ekimi yapan üreticiler bu sene bin dönümlük araziye ıspanak ekti. Üreticiler yila dahada az imalat olacağından ıspanak fiyatlarının 10-12 TL’yi bulabileceğini öne sürdü.

“150 bin Lira zarar ettim”

12 senedir çiftçilikle uğraşan üretici Özkan Celep, kışın ıspanak ekimi yaparak geçimlerini sağlamaya çalıştıklarını ama 150 bin Lira zarar ettiğinden bu sene ekim yapmadığını dile getirdi. Ekilen ıspanakların da tarlada kaldığını belirten Celep, “Geçen sene 800 dönüm yerimden 150 bin Lira zarar ettim. Bu sene 300 bin Lira zarar etmeyeyim diye tek dönüm dahi ekmedim. Kesim olmadığından tarlada kaldı. Maliyetler yüksek, tek dönüme tek ile bin 100 Lira arası gider ediyoruz. Bunu Bayrampaşa Kadıköy’e kesip yolladığımız vakit orda bin- iki Lira diyorlar ama faturaları almaya gittiğimiz vakit 100 kuruşa civarindan düşüyor. Bu sene 300 bin Lira zarar etmeyeyim diye bu işten feragat ettik. geçen sene 7 bin dönüm ıspanak vardı, bu sene bin dönüm ıspanak yok. yila bu dahada da az olacak çünkü bu maliyetlerden çıkış yok” dedi.

İZMİR'DE ISPANAK ÜRETİMİ YAPAN ÇİFTÇİLER, KESME, TOPLAMA VE vaziyete GÖNDERME İŞLEMLERİNİN MALİYETİ KARŞILAMAMASI SEBEBİYLE ÜRÜNLERİNİ TARLADA BIRAKIRKEN, ÜRETİCİLER yila ISPANAK FİYATLARININ 10-12 Lira OLACAĞINI İLERİ SÜRDÜ. FOTO:İHA

İZMİR’DE ISPANAK ÜRETİMİ YAPAN ÇİFTÇİLER, KESME, TOPLAMA VE vaziyete GÖNDERME İŞLEMLERİNİN MALİYETİ KARŞILAMAMASI SEBEBİYLE ÜRÜNLERİNİ TARLADA BIRAKIRKEN, ÜRETİCİLER yila ISPANAK FİYATLARININ 10-12 Lira OLACAĞINI İLERİ SÜRDÜ. FOTO:İHA

“Seneye tüketici 10-12 TL’ye ıspanak yer”

Gerenköy’deki ıspanak ekiminin Türkiye’nin mühim tek ihtiyacını karşıladığını ve hükümet desteği beklediklerini ifade eden Özkan Celep, “Hükümete karşı isyankarlık yapmıyoruz ama bu işe tarım bakanımız olsun, hallerdeki arkadaşlar dahada iyi denetlenirse, pamuğa mısıra nasıl ki fatura sistemi getirildi aynı şey ıspanakta da olursa biz bunu ekeriz. hemide devletimize vergimizi düzgün vermiş oluruz ayni vakitte da faturadan kaçmazlar. Çift fatura çıkartıyorlar hallerde. Nasıl domates soğan 6-7 Lira olduysa, ıspanak da 6-7 liraya gider. vaziyete giden ücret bunun benzeri olursa, tüketici bunu 10-12 TL’ye yer. esya olmayınca geçinemeyeceğiz. Biz ekici olarak ekeceğiz ama devletimiz de bize muavin olacak” diye konuştu.

FOTO:İHA

FOTO:İHA

“Para yapmadığından yurttaslar ıspanağı kesmiyor, tarlada kaldı”

Halil Bilir adli üretici de maliyetlerden dolayı bu sene ekim yapmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Bin Lira masrafı olana ıspanağı 800 TL’ye verdik. Bunu biz nasıl karşılarız. Cebimizden kazanç gidiyor. Bu parayı kim kazanıyor. Yapacak tek şeyimiz yok bizim, bu sene dikmedik. geçen sene Gerenköy’de 5 bin dönüm ıspanak ekimi vardı. Bu sene bin dönüm ya var ya yok. O da külliyen zarar. Tarlada kaldı. İnsanlar kazanç yapmadığında dolayı ıspanağını kesemiyor. vaziyete gönderiyor, harcı 1400-1500 Lira ücret çekiyor. Zati maliyeti 1400-1500 lira. Nasıl olacak bu iş. O kazanamadı bendeniz kazanamadım halci kazanmış, ne değeri var bu işin. yila bu fiyatlar ne olacak? Ispanak eken 5 bin Lira halde olacak, tüketici ne yapacak, 10 liraya ıspanak yiyecek. tek vakit evvel devletimizin, büyüklerimizin bu vaziyete el atması lazım. Hiç olmazsa bölgesel tarım yapsalar.”

Fevzi Sürücü ise tarladaki ıspanağı kesmenin dahada çok maliyetli olacağını ifade ederek, ıspanakların tarlada bırakıldığını ve sararmaya başladığını söyledi.

İHA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir